Gospodarka,  Powiedzieli

Programy pomocowe Banku Gospodarstwa Krajowego

„Środki, jakie trafiły do gospodarki dzięki wszystkim rządowym programom, to już jest ponad 175 miliardów złotych. Chodzi o środki: z tarczy finansowej, z rozwiązań, które przygotował BGK, mobilizując kapitał z banków, gwarancje, środki europejskie, a także te z funduszu COVID. To duży zastrzyk, ale wiemy, że stoimy jeszcze przed wieloma wyzwaniami, ponieważ pandemia jeszcze się nie skończyła. Mamy rok 2021 i tych wyzwań przed nami jest jeszcze dosyć dużo”.

„Wskaźnik PKB pokazuje, że Polska w dobie kryzysu radzi sobie praktycznie najlepiej w Europie. O ile w krajach zachodnich PKB spadł w 2020 roku o 5-10 procent, a w Polsce o 2,8 procent. To oznacza, że będziemy wychodzić z mniejszego dołka, gdy gospodarka będzie się odbudowywać. Wszystkie oferowane przez bank programy pomocowe dla firm, które zostały wprowadzone w 2020 roku i wymagały notyfikacji Komisji Europejskiej, zostały przedłużone do połowy tego roku, choć BGK chciał, aby obowiązywały do końca 2021 roku. Korzystniejsze warunki udzielania gwarancji de minimis będą obowiązywały do końca tego roku, ponieważ instrument ten nie wymaga notyfikacji. A jeśli zajdzie konieczność ich dalszego wydłużenia, to tak się stanie”.

„Do gwarancji de minimis dodaliśmy gwarancje Biznesmax, Fundusz Gwarancji Rolnych, Fundusz Gwarancji Płynnościowych dla dużych i małych firm, fundusz gwarancji COSME oraz środki europejskie, które zostały zwiększone w niektórych programach. Na chwilę obecną wartość naszej pomocy skierowanej tylko dla przedsiębiorców sięgnęła 57 miliardów złotych i to środki, które zostały uruchomione z banków zabezpieczone gwarancjami. To pozwoliło firmom na kontynuację działalności”.

Udostępnij przez:

Beata Daszczynska-Muzyczka

Beata Daszczyńska-Muzyczka (ur.1967) ekonomistka, bankowiec, finansista. Prezes Polskiego Banku Rozwoju. W l. 1994-2016 pracowała w Banku Zachodnim WBK. - od 2015 członek Zarządu.