Ważne

Rząd podpisze umowę z Koreańczykami na budowę Centralnego Portu

W najbliższy piątek dojdzie do podpisania umowy pomiędzy CPK a lotniskiem Incheon, ale także porozumienia międzynarodowego pomiędzy polskim i koreańskim rządem. W wydarzeniu mają wziąć udział najwyższe władze państwowe Korei Południowej.

Pomiędzy polskim i koreańskim rządem zostanie podpisana umowa dotycząca porozumienia o wzajemnej współpracy i doradztwie strategicznym. To dokument określający ramy rządowego wsparcia dla budowy CPK. Koreańczycy zostaną partnerem CPK.

Podpisaniu umowy będzie towarzyszyć spotkanie nie tylko zarządu CPK i lotniska Incheon International Airport, ale najwyższych władz państwowych. Stronę koreańską reprezentować będzie premier Korei Południowej Chung Sye-kyun, minister ziemi, infrastruktury i transportu Byeon Chang-heum oraz nowy prezes lotniska Incheon Kyung Wook Kim. Polska reprezentowana będzie przez Marcina Horałę odpowiedzialnego w rządzie za CPK oraz prezesa portu Mikołaja Wilda. Ze względu na pandemię spotkanie odbędzie się online, w sali notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Koreańczycy zainwestują i częściowo sfinansują budowę CPK. Dla nich będzie to współpraca strategiczna, bo dzięki temu ich Incheon będzie miał gdzie latać do Europy. Dlatego umowę podpisze nie spółka CPK, ale polski i koreański rząd.

Lotnisko Incheon jest  zlokalizowane na wyspie niedaleko Seulu -mniej więcej w tej samej odległości od stolicy Korei, co Baranów od Warszawy. Rocznie obsługuje nawet 70 mln pasażerów, co czyni go jednym z największych na świecie. Jego rozbudowa ma doprowadzić do przyjęcia nawet 100 mln gości rocznie.

Będzie to więc milowy krok w budowie portu lotniczego pod Warszawą. W tej chwili CPK wykupuje grunty pod inwestycję. Inwentaryzowane są działki w obrębie tzw. piaskownicy, czyli terenu, na którym powstać ma lotnisko. Trwają też rozmowy społeczne z mieszkańcami.

Koszt budowy CPK szacowany jest na 25-30 mld zł, ale to jedynie część inwestycyjnego planu. W ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego powstać mają nowe drogi ekspresowe, ale przede wszystkim linie kolejowe, w tym koleje dużych prędkości. Samo uruchomienie lotniska zaplanowano do 2030 roku. Docelowo port obsługiwać ma nawet 100 mln pasażerów rocznie.

 

Udostępnij przez: