Ważne

Krajowy Plan Odbudowy po COVID-19

Krajowy Plan Odbudowy po COVID-19 zakłada wzrost produktywności, wydajności i konkurencyjności gospodarki – mówił premier Morawiecki podczas konferencji prasowej. Przedstawił pięć filarów programu, wokół którego dziś ruszają konsultacje społeczne. Premier Morawiecki podkreślał, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy rząd chce przebudować system finansów, system podatkowy, zainwestować w edukację dzieci i młodzieży, a także zainwestować w Polskę cyfrową.

“Przed nami kilka kluczowych tygodni w walce z pandemią. Pewnie już wkrótce potem, za parę miesięcy, gdy program szczepionkowy zacznie już działać w szerokim zakresie, będziemy mieć do czynienia z wyzwaniami gospodarczymi, z jakimi Europa dawno się nie mierzyła. Inwestycje muszą oprzeć się na podstawowych filarach.

Pierwszy filar musi oprzeć się na wydajności polskiej gospodarki. Żeby praca Polaków była jak najbardziej efektywna, a dzięki temu, żeby lepiej zarabiali i inwestowali w polską gospodarkę. Już w tej jednej części, pierwszej części, jaką jest Krajowy Plan Odbudowy, część dużego programu inwestycyjnego idącego w setki miliardów złotych, przeznaczymy w jak najkrótszym terminie czasu około 20 mld zł.

Filar drugi to cyfryzacja. Wiemy doskonale, że praca wsparta przez mechanizmy gospodarki cyfrowej może prowadzić w kierunku uodpornienia gospodarki na wstrząsy takie, jak COVID-19.

Trzeci filar – służba zdrowia, to walka o jak najbardziej skuteczny sektor zdrowia. Na ten cel z KPO przeznaczonych zostanie blisko 20 mld złotych.

Czwarty to “mobilna, inteligentna Polska” – wsparcie niskoemisyjnego transportu publicznego, transportu między miastami, wsparcie kolei. To coś co dzisiaj jest niezwykle ważne też w przypadku inwestycji rozwojowych. Tu będziemy alokować około 25 mld zł z Krajowego Programu Odbudowy.

Filar piąty to transformacja energetyczna. Na całą transformację energetyczną w ramach Umowy Partnerstwa, Krajowego Programu Odbudowy i środków krajowych przeznaczymy ponad 250 mld zł. To są dodatkowe środki wynegocjowane i alokowane z rożnych programów. Te inwestycje w zieloną gospodarkę pomogą nam również w budowie polskiej konkurencyjności, konkurencyjności szeregu polskich przemysłów.

Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej

– Przede wszystkim ze wsparciem Krajowego Programu Odbudowy chcemy zaproponować szereg wielkich programów inwestycyjnych – zaznaczył. Mają to być wielkie inwestycje takie jak Centralny Port Komunikacyjny czy przekop Mierzei Wiślanej, ale również inwestycje wielkie z powodu tego, że “będą docierać do wszystkich gmin i wszystkich powiatów”.

– To, co jest znakiem firmowym rządów Zjednoczonej Prawicy, a więc rozwój zrównoważony, będziemy kontynuować i rozwijać twórczo w ramach nowego europejskiego ładu – powiedział Morawiecki.

 

Udostępnij przez: