Ważne

Premier Morawiecki chce dostępności do patentów szczepionek

Premier Mateusz Morawiecki chce, by firmy farmaceutyczne dzieliły się patentami na szczepionki. Zdaniem premiera Komisja Europejska nie wykorzystuje potencjału Unii Europejskiej do wywarcia presji na producentów w zakresie dostaw szczepionek do krajów wspólnoty europejskiej. Polska, która mogła by szczepić 10 mln miesięcznie do tej pory zaszczepiła ledwie 2 mln z uwagi na brak terminowych dostaw szczepionek.

Propozycja by patenty na szczepionki były dostępne dla krajów partycypujących w procesie ich powstawania (kraje UE łożyły na badania nad opracowaniem szczepionki miliardy euro) oraz zakupach wychodzi na przeciw tym trudnościom. Podobne rozwiązania przyjmują też inne kraje (m.in. Węgry). Alternatywą są zakupy szczepionek z Chin czy Rosji, która bazuje na kopii szczepionki amerykańskiej.

Tym czasem w Brukseli nie ma jak dotąd wsparcia dla wymuszania na firmach farmaceutycznych, by dzieliły się patentami czy dokonywały terminowych dostaw szczepionek. Z niewiadomych przyczyn Komisja Europejska stawia na nie istniejącą de facto współpracę i dobrowolne przekazywanie licencji.

Udostępnij przez: