Polska

Czeski kontrakt kolejowy dla Polski

Bydgoska PESA wygrała w Czechach kontrakt na 2,5 mld PLN Dostarczy nawet 160 spalinowych zespołów trakcyjnych. 

Polski producent podpisał kontrakt ramowy z Kolejami Czeskimi i na początek wyprodukuje 33 pociągi. Na finiszu PESA wygrała z inną polską firmą NEWAG z Nowego Sącza. Z przetargu wykluczono natomiast spółkę CAF z Hiszpanii, gdyż jej oferta nie spełniała postawionych warunków.

Umowa o wartości 3 mld koron

Ten ramowy kontrakt w maksymalnej opcji zamówienia przewiduje dostawy do 160 pojazdów w ciągu ośmiu lat. Pierwsza umowa zakłada dostawę 33 pojazdów za ponad 514 mln zł. W ramach pierwszej umowy nasz producent dostarczy dla Kolei Czeskich 33 pojazdy. Dla PESA jest to największe od kilku lat zlecenie o wartości ponad 514 mln zł.

Dostawa dla narodowego czeskiego przewoźnika obejmuje pojazdy spalinowe nowej generacji przeznaczone dla ruchu regionalnego. Są one podobne do eksploatowanych przez Koleje Czeskie Linków, znanych pasażerom pod nazwą RegioShark.

Nowe jednostki będą fabrycznie wyposażone w system sterowania ETCS. We wnętrzu będzie 115 miejsc siedzących, przestrzeń dla niepełnosprawnych, klimatyzacja, WiFi oraz gniazdka do ładowania urządzeń mobilnych.

Nowoczesność importowana z Polski 

Ivan Bednárik, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny ČD stwierdził, że pociągi eksploatowane do tej pory nie spełniają już oczekiwań klientów. Będą one zastępowane nowoczesnymi, komfortowymi pojazdami, co ma zachęcić pasażerów do korzystania z transportu publicznego.

Nowe jednostki będą fabrycznie wyposażone w system sterowania ETCS. We wnętrzu będzie 115 miejsc siedzących, przestrzeń dla niepełnosprawnych, klimatyzacja, WiFi oraz gniazdka do ładowania urządzeń mobilnych. . Zostaną też wyposażone w ekologiczne toalety w obiegu zamkniętym, umożliwiające korzystanie z nich również na stacjach, podczas postojów. Znajdą się w nich też składane przewijaki.

Nowy etap współpracy między polskimi i czeskimi firmami

Od 2023 roku pociągi będą stopniowo wprowadzane do eksploatacji w czterech regionach Czech oraz w samej Pradze. Te pojazdy nowej generacji będą technologicznym krokiem naprzód i zagwarantują pasażerom Ceskich Drah bezpieczeństwo oraz komfort podróży. Prezes PESY Krzysztof Zdziarski potwierdza, że nasze maszyny są wyposażone w najnowocześniejsze, niskoemisyjne silniki klasy Stage V i wiele rozwiązań technicznych spełniających wyśrubowane normy europejskie.

Polska firma uzyskała do tej pory 23 homologacje zagraniczne i dostarczyła zagranicznym klientom 253 pociągi oraz 172 tramwaje. Pojazdy PESA wykorzystują przewoźnicy kolejowi w Niemczech, Włoszech, Czechach, na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Jej tramwajami podróżują mieszkańcy Moskwy, Kijowa, Sofii, rumuńskiego Cluj, węgierskiego Szeged i Kaliningradu. W tej chwili spółka, poza umową z CD, produkuje elektryczne zespoły trakcyjne dla czeskiego RegioJet i tramwaje dla Jassy w Rumunii.

Udostępnij przez: