Ważne

Czternasta emerytura dla ponad 9 mln Polaków. Prezydent podpisał ustawę

Czternasta emerytura to dodatkowe pieniądze, które otrzyma ponad 9 milionów seniorów w Polsce. Do większości z nich świadczenie trafi w listopadzie tego roku.

Czternasta emerytura dla kogo?

– To wielka sprawa, że dzieje się to w czasie pandemii – powiedział prezydent Andrzej Duda tuż po podpisaniu ustawy gwarantującej wypłaty 14. emerytur. – Mimo trudności spowodowanych koronawirusem, znajdujemy pieniądze dla tak ważnej grupy społecznej – dodał.

Czternastą emeryturę otrzymają emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenie o maksymalnej wysokości 2900 zł brutto. Dodatkowe pieniądze zasilą domowe budżety w sumie 9,1 mln osób.

– Konkretne wsparcie w postaci najpierw 13-stą a potem 14-stą emerytury ma być źródłem odrobinę lepszego życia dla seniorów, których życie nie zawsze było usłane różami – zauważył premier Mateusz Morawiecki. – Na barkach dzisiejszych seniorów spoczywało mnóstwo obowiązków, m.in. odbudowa Polski po wojnie. Później walczyliście o naszą wolność. Pokolenie „Solidarności” walczyło o naszą suwerenność – wyliczał szef polskiego rządu. – Nasza solidarność międzypokoleniowa, którą w ten sposób chcemy zaznaczyć, jest jasnym i oczywistym sygnałem naszej filozofii rządzenia i dialogu społecznego – dodał premier Mateusz Morawiecki.

Czternastą emerytura – dla kogo i kiedy?

W przypadku osób, które otrzymują świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł zastosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”. To znaczy, że 14-sta emerytura będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł. – To sprawiedliwe rozwiązanie, które pozwoli uniknąć sytuacji, gdy przekroczenie kryterium o kilka złotych wiązałoby się z pozbawieniem prawa do świadczenia – tłumaczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zdecydowana większość, bo ok. 7,9 mln uprawnionych otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, czyli w kwocie najniższej emerytury.

Czternasta emerytura ma trafić do emerytów i rencistów w listopadzie. Nieco później – w grudniu 2021 r. – to świadczenie otrzymają osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Rolnicy pobierający okresowo (co kwartał) świadczenia z ubezpieczenia społecznego otrzymają 14-stą emeryturę w styczniu 2022 r.

Udostępnij przez: