Polska

Porozumienie z Premierem o Nowym Ładzie

Adam Bielan: “Nowy Ład to nie jest kiełbasa wyborcza. Chcemy go wcielić w życie już w tym roku”. Relacjonował, że wraz z politykami Porozumienia w tym z wiceprezesami partii: Karolem Rabendą i Arkadiuszem Urbanem oraz posłami Kamilem Bortniczukiem, Michałem Cieślakiem, Włodzimierzem Tomaszewskim i , Jackiem Żalkiem długo rozmawiali we wtorek 10 marca o tym programie z premierem Mateuszem Morawieckim.

Po spotkaniu powiedział, iż “Takiego dokumentu w polskiej polityce dawno już nie było. Chciałbym potwierdzić dobre wiadomości, niestety jeszcze nie mogę tego zrobić”. Pytany o nieobecność na spotkaniu z premierem Morawieckim wicepremiera Jarosława Gowina odparł, że “ma on możliwość z panem premierem w ramach rządu, natomiast my rozmawialiśmy w ramach partii”

Europoseł Adam Bielan zapewnia, że tzw. Polski Nowy Ład to nie jest kiełbasa wyborcza. We wtorek wieczorem w TVN24 mówił, że rząd chce program wcielić w życie już w 2021 r.. Ma być odpowiedzią na kryzys wywołany pandemią i umożliwić skorzystanie z szans, jakie ten kryzys stwarza – tłumaczył Bielan.

Kierownictwo PiS zaakceptowało program Polski Nowy Ład w lutym Nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony, ale nieoficjalnie mówi się o 20 marca. W środę rzecznik rządu ujawnił, że w Nowym Ładzie są rozwiązania, które mają zwiększyć atrakcyjność zarobków i atrakcyjność miejsc pracy.

Adam Bielan zaznaczył, iż  część z przecieków jest nieprawdziwa. Potwierdził, iż pełny program zostanie niebawem przedstawiony opinii publicznej, ale data prezentacji jeszcze nie jest ustalona. “To nie jest program wyborczy, chcemy ten program przegłosować na początku roku 2021, żeby zdążyć do końca kadencji z pełną realizacją tego programu, więc to nie jest program wyborczy” – mówił Bielan, dopytywany, czy Nowy Ład to program na wcześniejsze wybory. “Wiele postulatów nie było obiecywanych przed wyborami, więc to nie jest żadna kiełbasa wyborcza, to świetnie przygotowany program mający być odpowiedzią na miejsce, w którym znaleźliśmy się jako kraj i jako kontynent oraz Unia Europejska po pandemii. Chcemy stworzyć warunki do rozwoju polskiej gospodarki, żeby z tych szans, które kryzys powoduje, móc skorzystać”.

We wtorek 10 marca “Dziennik Gazeta Prawna” ujawnił, że jednym najważniejszych elementów rządowego Nowego Ładu ma być kompleksowa przebudowa systemu podatkowego. Chodzi o obniżkę danin dla osób o niższych dochodach, którą sfinansują lepiej zarabiający. Pytany o medialne doniesienia ws. Nowego Ładu rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że nie chce się odnosić do spekulacji. Jak dodał, kwestie dotyczące programu “będą prezentowane kompleksowo”.

W środę 11 marca o doniesienia medialne dotyczące Nowego Ładu pytany był rzecznik rządu Piotr Müller. Nie chciał się do nich jednak odnieść. “W Nowym Ładzie są rozwiązania, które mają zwiększyć atrakcyjność zarobków i atrakcyjność miejsc pracy plus również filar rozwojowy, ale o szczegółach niech mówią liderzy Zjednoczonej Prawicy w momencie, kiedy będziemy (go) prezentować” – powiedział Müller w Programie 3 Polskiego Radia.

Odnosząc się do krytycznych głosów opozycji wobec Nowego Ładu, rzecznik rządu powiedział, że “opozycja zawsze będzie mówiła, że jest złe”. “To jest taka zasada – Platforma Obywatelska zawsze będzie głosowała przeciwko PiS. Gdyby PiS dziś zaproponował, że PO jutro ma przejąć władzę, to też by zagłosowali przeciw, dlatego że to zaproponował PiS” – stwierdził.

W lutym kierownictwo PiS zaakceptowało program Nowy Ład. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, program zawierający przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii, ma być zaprezentowany w najbliższym czasie. Premier mówił w drugiej połowie stycznia, że w ramach programu rząd zaproponuje cały szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych.

Udostępnij przez: