Zagranica

Chiński smok szarżuje

Chiny przyjęły strategię rozwoju do 2035 r. oraz szczegółowy  plan pięcioletni na lata 2021-2025. Obniżenie wzrostu PKB z 8 do 6% ma zapewnić stabilny rozwój.

Przyjęte założenia są „planem dla drugiej pod względem wielkości gospodarki świata, która rozpoczyna nową podróż w kierunku pełnej budowy nowoczesnego państwa socjalistycznego” – podała chińska agencja prasowa Xinhua.

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) i jej sekretarz generalny Xi Jinpingiem wyznaczyła jako główny cel na rok 2021 wzrost PKB na poziomie 6%, czyli znacznie niższy od przewidywań analityków, którzy spodziewają się wzrostu o ponad 8%.

Gdy ktoś idzie szybko, nie znaczy, że idzie stabilnie. Tylko stała prędkość zapewni stabilność kroków

Premier Li Keqiang oświadczył na konferencji prasowej, że nie uważa celu w wysokości „ponad 6 proc.” za zaniżony, a chińskie władze skupią się w tym roku na konsolidacji gospodarki po kryzysie koronawirusowym. „Gdy ktoś idzie szybko, nie znaczy, że idzie stabilnie. Tylko stała prędkość zapewni nam stabilność kroków” – powiedział.

W 2020 roku chińska gospodarka powiększyła się o 2,3 proc. i była jedyną dużą gospodarką świata, która odnotowała dodatni wzrost w roku pandemicznym. Eksperci przestrzegają jednak, że w związku z koronawirusem pogłębiły się w Chinach problemy strukturalne, w tym problem zadłużenia.

Nacisk na innowacje 

Władze chińskie dążą do niezależności naukowo-technicznej dlatego ważnym elementem nowego planu pięcioletniego ma być nacisk na innowacje naukowo-techniczne. Jest to odpowiedź na silne napięcia z Zachodem, szczególnie z USA, które skutkowały odcięciem dostępu niektórych chińskich firm do amerykańskiej technologii.

Przez najbliższe pięć lat, jak informuje Premier Li Keqiang wydatki ChRL na badania i rozwój będą rosły w tempie 7 proc. rocznie. W 2021 roku budżet na badania podstawowe ma być o 10,6 proc. większy niż rok temu.

Wśród celów długoterminowych KPCh zapowiadała wcześniej, że do 2035 roku wzrost PKB Chin na per capita ma wzrosnąć do poziomu krajów „stosunkowo rozwiniętych”, a różnice w rozwoju między wsią a miastem mają być znacznie zmniejszone. Chińskie media informowały również o planie powiększenia krajowej sieci kolejowej o 60 tys. km i budowie 162 nowych cywilnych lotnisk.

Udostępnij przez: