Gospodarka

NBP pomoże w sfinansowaniu polskiej elektrowni jądrowej

Przy pomocy NBP Polska zapewni infrastrukturę finansową dla 51 proc. funduszy koniecznych do budowy pierwszej krajowej elektrowni atomowej, a bank centralny planuje w najbliższych latach dokupić 100 ton złota – powiedział w wywiadzie dla tygodnika Sieci prezes NBP Adam Glapiński.

“Na początek niech Amerykanie zbudują u nas sześć elektrowni atomowych. (…) Strona polska zapewni infrastrukturę finansową, przy pomocy też NBP, dla 51 proc. koniecznych funduszy, Amerykanie dla 49 proc.” – powiedział Glapiński, cytowany przez Sieci.

“W tej chwili mamy 229 ton, z tego za mojej kadencji kupiono mniej więcej połowę. Sporo ściągnęliśmy do polskich skarbców. W ciągu kilku lat chcemy dokupić jeszcze co najmniej 100 ton i też trzymać je w Polsce” – wskazał w innej części wywiadu.

Zdaniem Adama Glapińskiego zagrożeniem może być nasza obecna siła militarna, która jest niewspółmiernie niska do potencjału gospodarczego. “I to jest dostrzegane. Potrzebny jest dużo większy wysiłek, skokowe zwiększenie zakupów najlepszego światowego sprzętu” – ocenił.

Według niego nie ma na to dużo czasu, bo sytuacja na świecie zaostrza się – widać wzrost napięć – narastający konflikt gospodarczy między USA a Chinami, czy agresywną politykę Rosji.

Glapiński w wywiadzie mówił również, że w związku z umową ze Stanami Zjednoczonymi na budowę sześciu reaktorów jądrowych w Polsce “strona polska zapewni infrastrukturę finansową, przy pomocy też NBP, dla 51 proc. koniecznych funduszy, Amerykanie dla 49 proc.”.

Oznacza to obecność w Polsce tysięcy amerykańskich inżynierów, specjalistów, także amerykańskiego kontrwywiadu i wywiadu, co będzie miało istotne, pozytywne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa – ocenił szef NBP.

Glapiński podtrzymał ponadto wcześniejszą deklarację, że zamierza się ubiegać o kolejną kadencję na stanowisku prezesa NBP (obecna wygasa w czerwcu 2022 r.).

Udostępnij przez: