Gospodarka,  Powiedzieli

Paweł Borys: Polski rynek kapitałowy potrzebuje kapitału długoterminowego

„Dobrze, że strategia jest, ale z doświadczenia wiem, że jeśli jest tyle punktów to nie może się to dobrze skończyć. Powinniśmy patrzeć nieco inaczej. Skupmy się, aby w tym roku zrobić chociażby cztery rzeczy. Chodzi o nową ustawę o funduszach inwestycyjnych, bo obecna skala regulacji w ustawie powoduje, że ten instrument staje się dysfunkcjonalny, zbyt przeregulowany i niewygodny i niekonkurencyjny. Do tego warto pomyśleć o ustawie o REIT, przyspieszeniu dopuszczenia spółek na GPW i poprawę kilku barier podatkowych”.

„Na razie mimo apeli PFR oraz KNF do MF prace w tym zakresie nie ruszyły. Staramy się przekonywać MF do podjęcia takich prac. Taka decyzja nie została jeszcze podjęta, ale uczestnicy rynku powinni już teraz myśleć, jakie zmiany należałoby wprowadzić. Rynek kapitałowy co prawda przeżywa obecnie lepszy czas, ale wciąż jest wiele do zrobienia. W Polsce najbardziej brakuje przede wszystkim kapitału długoterminowego. To jest największa bolączka. Priorytetem jest więc dostępność kapitału, ale właśnie tego długoterminowego”.

Udostępnij przez:

Paweł Borys

Paweł Borys (ur. 1977) ekonomista. Od 2016 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. W l. 2010-16 dyr. zarządzający w PKO PB, W l. 2005-10 wiceprezes i prezes AKJ Capital i AKJ Investment