Ważne

Premier zapowiada kolejne rządowe pieniądze dla firm – 4,5 mld zł na wsparcie polskich przedsiębiorców

Mateusz Morawiecki podjął decyzję o kontynuacji programu wsparcia dla najbardziej zagrożonych branż. Kolejne 4,5 miliarda złotych trafi do firm na ochronę miejsc pracy. Pomoc będzie skierowana do przedsiębiorców, których kryzys związany z koronawirusem dotknął najbardziej. Od wielu miesięcy do polskich firm płynie pomoc z Tarczy Antykryzysowej, Finansowej i Branżowej. Wsparcie finansowe przekroczyło 195 mld zł i uratowało blisko 7 mln miejsc pracy.

Rząd, w sposób elastyczny i odpowiedzialny, reaguje na dynamiczną sytuację epidemiczną. Prowadzi ciągły dialog ze środowiskami, które najbardziej odczuwają skutki pandemii. Na bieżąco dostosowuje instrumenty pomocowe, żeby jak najlepiej wspierać gospodarkę.

Szef polskiego rządu odwiedził jedną z firm na Lubelszczyźnie, która skorzystała z rządowego wsparcia w ramach tarcz. Dane wskazują, że w całej Polsce udało się w dużym stopniu zachować miejsca pracy, a w niektórych regionach nawet zwiększyć zatrudnienie.

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o kontynuacji programu wsparcia dla najbardziej zagrożonych branż. Z nowych rozwiązań pomocowych w ramach Tarczy Branżowej skorzysta około 300 tys. przedsiębiorstw oraz około miliona pracowników. To kolejne 4,5 miliarda złotych dla przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy, w tym:

  • 1 miliard na zwolnienia ze składek ZUS;
  • 0,5 miliarda na tzw. “postojowe”;
  • 1 miliard bezzwrotnych dotacji dla mikrofirm.

Szef polskiego rządu ogłosił również, że około 50 branż, nie będzie musiało zwracać pieniędzy, które rok temu otrzymały od państwa, w ramach pomocy walki z kryzysem.

Podjąłem decyzję o tym, że te pieniądze, które w zeszłym roku były przeznaczone na ratowanie firm i miejsc pracy, które miały być w 25 proc. zwrócone – dla branż najbardziej dotkniętych, nie będą musiały być zwracane do skarbu państwa” – powiedział premier Morawiecki podczas wizyty w firmie SIGMA.

Udostępnij przez: