Społeczeństwo

Unikalny program polsko-francuski w szkoleniu psów w wykrywaniu COVID-19

Psy służbowe KAS, jako pierwsze w Polsce pomogą w wykrywaniu COVID-19. To jedyny taki program we współpracy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z z Wyższą Szkołą Weterynarii w Alfort.

Cztery zespoły kynologiczne przewodników z psami KAS z izb administracji skarbowej z Opola, Rzeszowa, Gdyni oraz Warszawy, są szkolone we wczesnym wykrywaniu COVID-19 u ludzi. Szkolenie potrwa 8 tygodni.

Pilotażowe szkolenie odbywa się w Ośrodku Szkoleniowym w Kamionie. Psy są uczone rozpoznawania zapachu COVID-19, pobranego od osób zarażonych wirusem.

Program szkolenia powstał w oparciu o dwa niezależne protokoły treningu medycznego do wykrywania przez psy COVID-19.  Protokoły zostały opracowane przez polską grupę badawczą pod przewodnictwem prof. Michała Dzięcioła z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz francuską grupę badawczo-naukową prof. Dominique Grandjean z Wyższej Szkoły Weterynarii w Alfort (Francja).

Ten innowacyjny projekt poszerzy zakres wykorzystania psów służbowych KAS, a tym samym przyczyni się do walki z COVID-19.

Udostępnij przez: