Gospodarka

Premier ma pomysł na wyjście z kryzysu po pandemii

“Widać, że premier ma pomysł na wyjście z kryzysu” – powiedział w Polskim Radiu24 o Polskim Nowym Ładzie ekspert fundacji Fibre – Jerzy Mosoń  i dodał, że “inflacja, która nabiera powoli tempa, sprawi, że trzeba będzie zupełnie przemodelować system podatkowy w kraju, zupełnie inaczej podejść do rynku pracy, niż ma to miejsce obecnie. I tutaj wydaje się, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego ma pewien pomysł na kryzys, który nas czeka”.

PiS zaprezentował w sobotę 14 marca 10 głównych haseł Nowego Ładu – programu, który w całości ma zostać przedstawiony w sobotę 20 marca. Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca – godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

“Premier sięga po doświadczenia z przeszłości”

Jerzy Mosoń uważa, że trudno wymienić najważniejszy obszar spośród 10 głównych fundamentów Polskiego Nowego Ładu. Jak wyjaśnił, sytuacja, z którą już niebawem Polacy będą się mierzyć, nie jest tożsama z obecnymi warunkami gospodarczymi.

– Ta pełzająca jednak inflacja, która nabiera powoli takiego tempa, że niektórzy mówią o tym, że niebawem stanie się galopująca, sprawi, że trzeba będzie zupełnie przemodelować system podatkowy w kraju, zupełnie inaczej podejść do rynku pracy, niż ma to miejsce obecnie. I tutaj wydaje się, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego ma pewien pomysł na kryzys, który nas czeka – mówił Jerzy Mosoń.

Na pytanie, czy pomysł jest dobry, czy nie, nie udzielił odpowiedzi, przy czym stwierdził, że premier sięga po pewne doświadczenia z przeszłości, tym czasem z podobną sytuacją gospodarczą i społeczną nie mieliśmy dotąd nigdy do czynienia.

Nie obciążyć klasy średniej

– To bardzo dobrze, że mniejsze składki będą płacić ludzie, którzy zarabiają najmniej. To bardzo dobrze, że ma być większy dostęp do opieki zdrowotnej. To również bardzo dobrze, że mamy się unowocześniać i zadbać wreszcie o nasze powietrze, o ekologię – mówił Jerzy Mosoń.

– Problem zawsze polega na tym, skąd wziąć te pieniądze i kto będzie musiał wówczas płacić za te zmiany. I nic złego się nie stanie, jeżeli większe obciążenia dotkną tych najbogatszych, jeśli z kolei przekonamy tych, którzy dziś zarabiają bardzo dużo, ale z podatkami uciekają za granicę, żeby wrócili do Polski, bo będą tu mieli przyjazny klimat do inwestowania, ale wrócą też i będą płacić te podatki – podkreślił.

– Gorzej, jeśli te wszystkie obciążenia spadną na klasę średnią, bo likwidacja klasy średniej, to jest zahamowanie rozwoju – dodał ekspert.

– W ramach planu odbudowy jest obszar pewnych działań, które dotyczą polityki spójności. Chcemy zmniejszyć dysproporcje w rozwoju gospodarczym – powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (PiS) komentując założenia Krajowego Planu Odbudowy.

Europejski Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po pandemii COVID-19

W grudniu 2020 r. przywódcy państw UE porozumieli się ws. wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po pandemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do uruchomienia środków będzie Krajowy Plan Odbudowy, który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić KE do końca kwietnia. Obecnie ratyfikacji przez parlamenty narodowe wymaga decyzja o zwiększeniu zasobów własnych UE, by możliwe było uruchomienie Funduszu Odbudowy.

 

Udostępnij przez: