Zagranica

Nowy Ład i polski eksport

Nowy Ład jest ściśle związany z Krajowym Planem Odbudowy, a ten z Europejskim Funduszem Odbudowy, gdzie premier Morawiecki wynegocjował największe subwencje unijne w historii Polski. Niedawno yteż premier przypomniał na swoim profilu, iż: “Najpierw Krajowy Plan Odbudowy, a potem Nowy Polski Ład – to nasza strategia na walkę z kryzysem”.

Premier podkreślił, że “kryzys COVID-19, to gigantyczny wstrząs, ale i lekcja, z której musimy skorzystać, jeśli chcemy ostatecznie zlikwidować lukę rozwojową pomiędzy wschodem i zachodem. “Ma w tym pomóc Krajowy Plan Odbudowy. Jest to pierwsza część naszego planu Nowego Polskiego Ładu”.

Tym nie mniej – dodał premier Morawiecki – “Jednak aby został on wprowadzony, musi zostać spełniony podstawowy warunek – zduszenie epidemii, na czym skupione są aktualnie wszystkie działania rządu”.

Wcześniej – już w grudniowym wywiadzie dla Rzeczpospolitej premier Morawiecki wyjaśniał , że “Fundusz ma szansę ruszyć realnie od III kwartału 2021 roku. Oby tak się stało, ponieważ to duże środki, które pomogą całej Europie. Polska gospodarka jest mocno związana z całą Europą. 80 proc. naszego eksportu trafia do krajów europejskich. Życzymy wszystkim państwom w Europie szybkiego odbicia, również dlatego, że istnieje głęboka zależność między naszymi gospodarkami. Nawet gdyby proces odbudowy się opóźnił, mamy w arsenale plany dużych inwestycji krajowych, które będziemy przyspieszać, by ten impuls zadziałał jak najszybciej i przełożył się na wyższy wzrost gospodarczy. Przygotowaliśmy wiele rozwiązań budżetowych, finansowych, inwestycyjnych, zarówno lokalnych, jak i na poziomie krajowym, które już działają i zadziałają w kolejnych latach mocno w kierunku wzrostu gospodarczego. Może się okazać, że już w IV kwartale 2021 roku przekroczymy poziom PKB z czasu sprzed pandemii. Byłaby to rzadkość na świecie, a szczególnie w Europie”.

Udostępnij przez: