Społeczeństwo

Zapowiada się kolejny sukces PiS – publicyści i eksperci o Nowym Ładzie

Kolejne rządowe zapowiedzi “Nowego Ładu” wywołały liczne komentarze publicystów i ekspertów. W Polskim Radiu 24 w “Debacie Poranka” wypowiadali się Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego), Maciej Kożuszek (Gazeta Polska) i Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).

Sebastian Gajewski uważa, iż “PiS odniósł kolejny wielki marketingowy sukces. Rzadko się zdarza, aby wszystkie media przez kilka dni mówiły o programie jednej partii. Tak będzie przez cały tydzień i następny, gdy poznamy już Nowy Ład. Reforma służ by zdrowia, podwyżka płac oraz wsparcie dla rodzin i seniorów – to niektóre założenia Polskiego Nowego Ładu, które poznaliśmy w nowym spocie. 20 marca Prawo i Sprawiedliwość przedstawi nowy program na najbliższe lata… Każda okazja jest dobra, aby zreformować polski system danin publicznych. “Od trzydziestu lat politycy mówią, że podatki powinny być niższe, ale głównym beneficjentem tych obietnic były zawsze tylko osoby najmożniejsze”.

Maciej Kożuszek z kolei wskazywał  że “niepokojące w Nowym Ładzie jest to, że mieszamy porządek reformowania państwa z porządkiem ratowania gospodarki postkoronawirusowej, Powinno być to rozdzielone”.

Jerzy Mosoń zwracał uwagę na to, że “dla wielu rządów pandemia stała się pretekstem do zmiany systemu społecznego, podatkowego. Mam obawy co do Nowego Ładu. Pytanie, czy zmiany dotkną portfel najbogatszych na tyle, że przeniosą się do innych krajów i w jaki sposób dotkną klasę średnią. Ukrytym podatkiem, który dotyczy nas wszystkich, jest rosnąca inflacja. Każdy odprowadzany w Polsce podatek powoduje jej wzrost. Jeżeli ktoś mówi inaczej, kłamie lub nie ma wiedzy. Pilnujmy rządu i rosnących podatków, bo zapłacimy za to wszyscy”.

Łukasz Jankowski – publicysta Radia WNET , komentując Polski Nowy Ład zapowiedziany przez PiS powiedział w Polskim Radiu 24: “Na pewno jest tak, że ma to cel polityczny. Niektórzy mówią, że to ma być plan na wybory. Szczerze w to wątpię (…). Taki plan ma po pierwsze pozwolić wyjść z defensywy, w jakiej partia rządząca znalazła się w zasadzie od początku obecnej kadencji. Wokół partii rządzącej narósł trudny klimat, a sondaże zaczęły gwałtownie spadać. Tąpnięcie sondażowe może nie było katastrofalne, ale jednak” i przypomniał, że wobec wyniku wyborczego w 2019 roku PiS traci obecnie 8-10 punktów procentowych. “To jest główny cel. Odzyskanie inicjatywy i wyjście z ofensywą. Myślę, że kwestia rozliczeń i przetasowań wewnątrz koalicji jest wtórna. Nie jest nieistotna, ale chyba jest wtórna przy okazji akurat tego programu i ogłoszenia jego projektowania” – mówił Łukasz Jankowski.

Marcin Roszkowski, ekonomista z Instytutu Jagiellońskiego komentując założenia Nowego Ładu uważa z kolei, iż “Mamy recesję, długą perspektywę finansową związaną z Planem Obudowy i polityków, którzy dostrzegają obie te sytuacje. Dobrze, że powstał program, który ma przedstawiać jasny cel.  Reforma służby zdrowia, podwyżka płac oraz wsparcie dla rodzin i seniorów – to niektóre założenia Polskiego Nowego Ładu, które poznaliśmy w nowym spocie. Na filmie szef PiS wicepremier Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki podkreślają, że “rząd prawicy dotrzymuje słowa”, a w trakcie pandemii “udało się uratować 5 mln miejsc pracy, przeznaczając 200 mld złotych pomocy dla firm”. Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że wstępne założenia planu, przedstawione przez rząd pozwalają na określenie głównych kierunków zmian w najbliższych latach. “Mamy recesję, długą perspektywę finansową związaną z Planem Obudowy i polityków, którzy dostrzegają obie te sytuacje. Dobrze, że powstał program, który ma przedstawiać jasny cel. W tym planie mamy przede wszystkim do czynienia z dużym naciskiem na bez emisyjną gospodarkę i cyfryzację usług” – powiedział Marcin Roszkowski.

Jarosław Wojtas, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, komentując założenia Nowego Ładu stwierdził, iż “Mamy do czynienia z mocnym sygnałem, że po roku kłopotów związanych z konsekwencjami koronawirusa ruszamy do przodu i jesteśmy gotowi na uruchomienie programu naprawczego – powiedział o Polskim Nowym Ładzie  Reforma służby zdrowia, podwyżka płac oraz wsparcie dla rodzin i seniorów – to niektóre założenia Polskiego Nowego Ładu, które poznaliśmy w nowym spocie. 20 marca Prawo i Sprawiedliwość przedstawi nowy program na najbliższe lata. W opinii Jarosława Wojtasa Nowy Ład jest dla rządu, a także największej partii tworzącej Zjednoczoną Prawicę, nowym otwarciem i sygnałem, że władza jest gotowa do odbudowy gospodarki po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa.
“Już po pierwszych hasłach, zapowiedziach i zadaniach, jakie są stawiane, widać, że mamy do czynienia z bardzo ambitnym projektem odpowiadającym na wyzwania rzeczywistości. To również mocny akcent, że po roku kłopotów związanych z konsekwencjami koronawirusa ruszamy do przodu i jesteśmy gotowi na uruchomienie programu naprawczego. Zapowiedź Nowego Ładu to także próba przejęcia inicjatywy narracyjnej i narzucenia nowych tematów w toczącej się debacie publicznej. Są to tematy, które powinny ucieszyć nie tylko wyborców Zjednoczonej Prawicy, ale również wyborców opozycji, wszystkich obywateli naszego kraju – dodał.

Prof. Ewa Marciniak politolog komentując Nowy Ład uznała, iż “Kryzys pandemiczny uruchamia konieczność myślenia o tym, jak powiększać kapitał polityczny. Jest to sprawdzian dla tego, czy partie polityczne potrafią w sposób pragmatyczny podejmować decyzje w trudnej sytuacji – powiedziała o propozycjach wyjścia z pandemii obozu rządzącego oraz Platformy Obywatelskiej”.

Prof. Marek Belka, były premier i były szef Narodowego Banku Polskiego uważa że Nowy Ład i zapowiadana w nim “podwyżka kwoty wolnej pozwoli na zmniejszenie klina podatkowego dla osób najmniej zarabiający, który jest w Polsce bardzo wysoki. To obniżenie kosztów pracy”.

Udostępnij przez: