Zagranica

Stany Zjednoczone mogą stać się miejscem niegościnnym dla kapitalizmu i kapitalistów prognozuje miliarder Ray Dalio

Amerykański miliarder założyciel największego funduszu hedgingowego na świecie, Ray Dalio sygnalizuje, że powszechne drukowanie pieniędzy przez banki centralne na bezprecedensową skalę to zły pomysł.

Fundusze hedgingowe (z ang. hedge funds) to jedne z najbardziej wyrafinowanych typów funduszy inwestycyjnych. Wykorzystują one zaawansowane i ryzykowne strategie inwestycyjne – często np. grając na spadki kursów lub inwestując w instrumenty pochodne – aby osiągnąć ponadprzeciętne zyski.

Ray Dalio to założyciel Bridgewater, największego i najbardziej zyskownego funduszu hedgingowego na świecie. Obecnie fundusz ma pod zarządzaniem aktywa o wartości ok. 160 mld dolarów.

Miliarder znany jest ze swojego nieprzychylnego podejścia do posiadania gotówki, zwłaszcza w obliczu drukowania „pustego pieniądza” i rosnącej inflacji. Negatywnie postrzega również lokowanie środków w obligacje denominowane w dolarze.

„Ekonomia inwestowania w obligacje i większość aktywów finansowych stała się głupia. Uważam, że bardziej opłaca się pożyczać gotówkę i kupować tylko te aktywa, które przynoszą większe zyski niż obligacje” – uważa Dalio.

W jego opinii banki centralne wstrzykują tyle pieniędzy, że rynki stają się jak kasyno, w którym ludzie grają „śmiesznymi zabawkowymi pieniędzmi”.

Dalio uważa, że obecnie jest dobry moment na zakup aktywów o wyższej stopie zwrotu niż papiery dłużne, mając na uwadze rosnące ryzyko pojawienia się istotnych podwyżek podatków i zakazu swobodnego przepływu kapitału na rynkach.

Jego zdaniem aktywa w dojrzałych krajach osiągną gorsze wyniki niż rynki azjatyckich krajów wschodzących. Dodał, że zauważalnie rośnie zaangażowanie międzynarodowych inwestorów w chińskie obligacje.

„Historia i logika wskazują, że decydenci, którym brakuje pieniędzy, podnoszą podatki i będą nieprzychylni swobodnym przepływom kapitału z aktywów dłużnych do innych. Mogą wobec tego nałożyć zakazy przepływu kapitału do innych aktywów np. złota czy bitcoinów” – wskazuje Dalio.

Dodał, że w obliczu zmian podatkowych, które mogą być bardziej szokujące niż oczekiwania, Stany Zjednoczone mogą stać się miejscem niegościnnym dla kapitalizmu i kapitalistów.

Udostępnij przez: