Zagranica

Polska przypomina o problemie Białorusi

Podczas ostatniej wizyty w Paryżu premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezydentem Emmanuelem Macronem na temat konieczności stworzenia kompleksowego planu wsparcia dla Białorusi.

Polska konsekwentnie wskazuje potrzebę publikacji przez Komisję Europejską planu gospodarczego dla demokratycznej Białorusi. Idea przygotowania kompleksowego planu wsparcia transformacji systemowej dla tego państwa została zgłoszona przez Polskę z poparciem państw Grupy Wyszehradzkiej. W związku z nasilającą się skalą represji wobec społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarzy i obrońców praw człowieka na Białorusi, w lutym, nasze państwo poprosiło Komisję Europejską o przedstawienie planu przed marcową RE, tak aby przywódcy mogli go zatwierdzić podczas tego spotkania. Rozmowa premiera i prezydenta dotyczyła nie tylko sytuacji na Białorusi, ale także w Rosji i działań jej przywódców na forum międzynarodowym.

Spotkanie z przedstawicielami francuskiego biznesu

Wizyta premiera w Paryżu była także doskonałą okazją do rozmów z przedstawicielami największego francuskiego związku pracodawców. W spotkaniu uczestniczyły firmy zainteresowane inwestycjami w Polsce, m.in. w sektorze energii, infrastruktury oraz informatyki. – W ciągu kilku najbliższych dni postaramy się dopiąć szczegóły. Pewne potężne inwestycje dodatkowe udało się ostatecznie uzgodnić. To są nowe miejsca pracy, wsparcie dla gospodarki po pandemii Covid-19 – powiedział szef rządu. Francja jest jednym z głównych partnerów handlowych i inwestycyjnych Polski.

 

Udostępnij przez: