Ważne

Prezydent zwołał Radę Gabinetową

Prezydent RP Andrzej Duda zwołał na 9 kwietnia br. Radę Gabinetową ws. sytuacji epidemicznej oraz dalszej strategii działań państwa w walce z COVID-19. Wcześniej w Pałacu Prezydenckim doszło do godzinnego spotkania Premiera Mateusza Morawieckiego i Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Rozmawiano o temacie Rady tj. sytuacji w służbie zdrowia i zaangażowanie państwa w walkę z pandemią. Rozmawiano również o problemach wewnętrznych Zjednoczonej Prawicy, ale także ewentualnych możliwościach zmian w konstytucji. Chodzi o pracownicze plany kapitałowe (PPK). Do programu miało przystąpić 75% Polaków, jednak ostatnio wypisało się z niego ok. 77%. Zmiana konstytucyjna miała by obejmować dodanie zapisu w konstytucji o prywatności środków gromadzonych w PPK. To miałoby uspokoić Polaków i przekonać ich, że żaden rząd po pieniądze z PPK nie sięgnie.

Jak informują media rozmowa obu polityków przebiegła w bardzo dobrej atmosferze, co po raz kolejny potwierdza dobre relacje pomiędzy Prezydentem i Premierem. Jak nieoficjalnie poinformowano “Prezydent jest zaniepokojony ostatnimi, rosnącymi statystykami zajętych miejsc w szpitalach. Liczba pacjentów z SARS-CoV-2 przebywających w polskich szpitalach przekroczyła ponad 30 tysięcy. Mamy stan alarmowy. Rozmawiano też o realizacji Narodowego Programu Szczepień, o dostawach szczepionek do Polski i ewentualnych dalszych obostrzeniach.” Omówiono też problemy wewnętrzne w rządzącej obecnie Zjednoczonej Prawicy.

Poprzednie spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego miało miejsce w lutym i dotyczyło Nowego Ładu.

Rada Gabinetowa to Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta. Głowa państwa może ją zwołać w sytuacji, gdy uzna, że jakaś konkretna sprawa (lub sprawy) jest na tyle istotna, że stanowi “sprawę szczególnej wagi”. Stanowiska przedstawiane w toku Rady Gabinetowej i dokonywane uzgodnienia nie mają charakteru prawnie wiążącego.Zwołane na piątek posiedzenie Rady Gabinetowej będzie już trzecim spotkaniem poświęconym epidemii od jej wybuchu w 2020 roku. Pierwsze posiedzenie prezydent zwołał w połowie marca, kolejne odbyło się 4 września 2020 r.

Udostępnij przez: