Ważne

Polska przesłała Krajowy Plan Odbudowy do Komisji Europejskiej

“Dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej co zamyka proces składania KPO przez Polskę” – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Informację potwierdziła szefowa KE, Ursula von der Leyen. “Otrzymaliśmy Polski Krajowy Plan Odbudowy. Koncentruje się on na kluczowych obszarach dla gospodarki: innowacyjności, przedsiębiorczości i reformie rynku pracy; transformacji ekologicznej i cyfrowej; ekologicznym transporcie i wzmocnieniu systemu opieki zdrowotnej” – napisała na Twitterze.

Komisja Europejska ma dwa miesiące na ocenę polskiego planu w oparciu o jedenaście kryteriów określonych w unijnym rozporządzeniu, następnie przełoży jego treść na prawnie wiążące akty. Z kolei Rada UE będzie miała 1 miesiąc na ocenę i akceptacje tego dokumentu.

Jednym z kryteriów, które będzie stosować Bruksela przy ocenie polskiego KPO, jest sprawdzenie, jak kraj zamierza zabezpieczyć wydatkowanie pieniędzy przed defraudacją czy upolitycznieniem. Komisja oceni również, czy w planach co najmniej 37 proc. wydatków jest przeznaczonych na inwestycje i reformy wspierające cele klimatyczne, a 20 proc. na transformację cyfrową.

KE poinformowała w komunikacie, że Polska zwróciła się o łączną kwotę 23,9 mld euro dotacji w ramach RRF i 12,1 mld euro pożyczek.

Głosowanie w sejmie zaplanowano na 4 maja 2021 r. W związku z zapowiedzią poparcia planu przez opozycyjny klub lewicy w zasadzie sytuacja jest przesądzona. Jedyne opóźnienie w jego przyjęciu może spowodować Senat, którego marszałek może przedłużać procedowanie o 30 kolejnych dni.

Udostępnij przez: