Zagranica

Ekonomiczna śmierć Hongkongu

Niezależność Hongkongu opiera się na jego sile ekonomicznej. Wyspa jest największym centrum finansowym w regionie. Jednak Pekin próbuje przenieść transakcje międzynarodowe do Szanghaju.

Sytuacja w Hongkongu wciąż pozostaje niepewna. Nie służy to stabilności ekonomicznej miasta, a to właśnie na niej opiera się autonomiczność wyspy. Wiele międzynarodowych firm już przeniosło swoje siedziby do Singapuru, cierpi również przemysł hotelarski, w którym obroty spadły niemal dwukrotnie. Początkiem poważnych problemów ekonomicznych miasta stała się data 26 lipca, kiedy część protestu przeniosła się na teren lotniska. Stanowi on kluczowy punkt dla funkcjonowania Specjalnego Regionu Autonomicznego i jest warunkiem jego stabilności.

Przypomnijmy, że w 1997 roku po 99-letniej brytyjskiej dzierżawie, miasto przyjęło status Specjalnego Regionu Autonomicznego. W praktyce oznacza to, że Hongkong posiada własną walutę (dolar hongkoński), obowiązuje tam brytyjskie common law i panuje pełna wolność gospodarcza. Hongkong jest siedzibą wielu wielonarodowych organizacji, banków, firm itp. Posiada jeden z najwyższych wskaźników Giniego wśród rozwiniętych gospodarek świata. Miasto cieszy się również otwartością na państwa zachodnie. Obywatele Unii Europejskiej mogą tam wjeżdżać bez wiz, odwrotnie niż do Chin kontynentalnych. Taki porządek rzeczy ma zostać utrzymany do 2047 roku, kiedy to Hongkong stanie się w pełni częścią Chińskiej Republiki Ludowej. Czy Pekin chce ten proces przyspieszyć?

 

Szanghaj nowym centrum ekonomicznym

Hongkong stanowi centrum finansowe regionu i pełni rolę światowej metropolii. To w niezależności finansowej wyspy leży jej największa siła. Obecnie władze ChRL pragną przesunąć międzynarodowy handel z Hongkongu do Szanghaju. W tym celu zapowiedzieli stworzenie specjalnej Szanghajskiej Strefy Ekonomicznej. Stałaby się ona kanałem do nieograniczonego przepływu kapitału pozyskanego za granicą. W tym celu mają być uchwalone niezwykle liberalne prawa ekonomiczne, bez żadnych ograniczeń dotyczących wymienialności walut lokalnych i zagranicznych.

W szczególności zagraniczne, instytucje finansowe otrzymają wolną rękę w transakcjach w ramach FTZ (Free Trade Zone) w zakresie emisji obligacji transgranicznych i papierów wartościowych oraz fuzji i przejęć. Firmy zagraniczne uzyskają prawo do merchandisingu w transakcjach zagranicznych, a także do inwestycji w lokalne akcje i produkty ubezpieczeniowe. Wcześniej podobne transakcje musiały się odbywać we współpracy z podmiotem chińskim.

Centrum innowacji

Szanghaj pragnie również przyciągnąć jak najwięcej zagranicznych ekspertów w dziedzinach prawa i finansów. W tym celu ma nastąpić liberalizacja przepisów, jeśli chodzi o wizy i licencje, jak uproszczenie procesu rejestracji firm i prowadzenia biznesu. Dodatkowo zagraniczni inwestorzy uzyskają specjalne przywileje finansowe do inwestowania w obszarach: rozwoju układów scalonych, sztucznej inteligencji, biomedycyny, lotnictwa i nowych pojazdów elektrycznych. Inwestorzy otrzymają rządową gwarancję ochrony własności intelektualnej i tajemnic handlowych.

Wszystkie te udogodnienia są kopią praw obowiązujących obecnie w Hongkongu. Jeśli zagraniczni inwestorzy przeniosą się do Szanghaju, to była brytyjska kolonia utraci swoje główne źródło utrzymania. Bez bezpieczeństwa finansowego opór mieszkańców wyspy będzie znacznie słabszy. Według wszelkich prognoz era wolności w Hongkongu właśnie się skończyła.

Udostępnij przez: