
Szczepionki przeciwko COVID-19 – podpisano umowy na ich zakup
Premier w dniu dzisiejszym poinformował o planie szczepień przeciwko koronawirusowi. Będzie to największa operacja logistyczna związana ze zdrowiem Polaków.
Mateusz Morawieki podczas konferencji prasowej w jednej z hurtowni farmaceutycznej powiedział: „Od początku epidemii ludzie na całym świecie wyczekiwali szczepionki, która powstrzyma rozprzestrzenianie się COVID-19. Dzięki miesiącom ciężkiej pracy naukowców już niedługo będziemy mogli rozpocząć szczepienia. Będą one darmowe i dobrowolne. Polska podpisała umowy na zakup ponad 45 mln dawek szczepionek, po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje. To największa operacja logistyczna związana ze zdrowiem Polaków. Szczepionka to bardzo ważny element walki z koronawirusem, ale kluczowa jest również nasza wzajemna odpowiedzialność. Chroń siebie i innych – przestrzegaj obowiązujących zasad bezpieczeństwa!”
Polska podpisała umowy z trzema producentami szczepionek
Rząd podpisał umowy na zakup szczepionki przeciwko COVID-19 z trzema wiodącymi producentami szczepionek.
- Pfizer BioNtech;
- Johnson&Johnson;
Do naszego kraju trafi ponad 45 mln szczepionek, ale po uprzednim zatwierdzeniu przez europejskie instytucje. Obecnie trwają prace nad Rządową Strategią Szczepień, która zostanie przyjęta przez Radę Ministrów po konsultacjach w połowie grudnia.
„Logistyka systemu szczepień jest procesem skomplikowanym, dlatego zajmujemy się nią od końca października – budujemy odpowiednie modele operacyjne i rozmawiamy z najlepszymi fachowcami.”- podkreślił premier Morawiecki.
Kto zostanie zaszczepiony w pierwszej kolejności ?
Priorytetem są szczepienia czterech grup – pracowników służb medycznych, mieszkańców domów opieki, służb mundurowych i osób starszych. Później, w miarę dostaw kolejnych partii szczepionek ochrona obejmie kolejne grupy.
„Koronawirus to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Zależy nam, aby w pierwszej kolejności ze szczepionek skorzystały osoby szczególnie narażone, czyli:
- pracownicy służy zdrowia;
- mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych;
- osoby powyżej 60. roku życia;
- służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko.
Szczepienie jest dobrowolne, ale zachowajmy się odpowiedzialnie. Nawet jeśli ktoś się czuje młody i silny, to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego, przerwać łańcuch zakażeń. Sprawa jest najwyższej wagi.”- wyjaśnia szef polskiego rządu.
Proces szczepień
Proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się w lutym 2021 r. Wszystko jednak zależy od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej. Proces będzie prosty i jednocześnie bezpieczny. Jak będzie wyglądał?
- Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
- Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.
- Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
- Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.
Od 4 grudnia rusza nabór podmiotów, które będą organizowały punkty szczepień. Szczepienia będą realizowane: stacjonarnie w placówkach POZ;
- innych stacjonarnych placówkach medycznych;
- w mobilnych zespołach szczepiących;
- w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.
Aby rejestracja na szczepienia była jeszcze łatwiejsza, od 15 grudnia zostanie uruchomiona specjalną infolinię. Będzie ona przeznaczona tylko tematowi szczepionek przeciwko COVID-19.

